Ráno vstanu, něco bych sněd.

Řítím se k ledničce, něco bych sněd.

Lednička poví mi plnými ústy,

NAPIJ SE VODY, HOVADO TLUSTÝ !!!

Proč se červenáme? Je to záhada

6. února 2009 v 19:21 | marsikisska |  Tak různě

Proč se červenáme? Je to záhada


V jiných záležitostech jsou si až nebývale jistí, ale v takové banalitě musí přiznat barvu. Vědci zkrátka netuší, proč se lidé červenají.
30. ledna 2009
Různé okolnosti
Přitom jde o poměrně pevnou součást našich životů, které se dá jen velmi těžko předcházet. Červenáme se při celé řadě okolností - když je nám trapně, jsme vyvedeni z míry, stydíme se nebo jsme zostuzeni.

Červenání se je tak zajímavým a nejasným fenoménem, že ho jeden z předních světových biologů nazval největší dírou v evoluční teorii.

Člověk je jediným primátem, který používá takto zjevného vyjádření svých vnitřních pocitů. Je otázkou, proč to dělá, když tím může případnému nepříteli jedině nahrát.

Náročné lhaní
Aspoň, že víme, jak červenání se fyziognomicky probíhá. Nejprve se musí rozevřít cévy blízko povrchu kůže, které pak umožní průtok většího objemu krve.

Uvnitř těchto cév pracují miniaturní svaly, které jsou napojeny na nervový systém. Nad jeho pochody přitom nemáme žádnou kontrolu.

Někteří vědci se domnívají, že červenání se snižuje šanci člověka úspěšně lhát. To prý vedlo k lepšímu a pozitivnějšímu vývoji našeho druhu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama