Ráno vstanu, něco bych sněd.

Řítím se k ledničce, něco bych sněd.

Lednička poví mi plnými ústy,

NAPIJ SE VODY, HOVADO TLUSTÝ !!!

Dobite energii

12. února 2009 v 20:58 | marsikisska |  BEAUTY

Začněte nový rok plná síly, vitality a chuti do života. Poradíme vám, co dělat, abyste překonala únavu a cítila se skvěle odpočatá a svěží.

1 Snídaně je základ

Nejdůležitější krok dne je bezpochyby snídaně. Ta nastartuje celý metabolismus a dodá tělu energii, se kterou začnete den. Proto si dopřejte ranní menu bohaté na sacharidy a bílkoviny. Pomazánka na celozrnné bagetě, celozrnné sušenky, cereálie nebo vejce s celozrnným chlebem jsou ty pravé zásobárny energie. Sacharidy tělo rychle využije jako zdroj energie a bílkoviny zůstávají v žaludku delší dobu a dodávají vám postupně sílu po delší dobu.

Energii poté udržujte tím, že budete jíst pravidelně v menších porcích. Volte potraviny s nižším glykemickým indexem (tedy ty, po nichž se vám hladina cukru zvedne jen mírně), ty vám energii poskytnou na delší dobu.

2 Terapie světlem

Při nedostatku denního světla má tělo tendenci 'přepnout' do spánkového režimu. Je vědecky prokázáno, že duševní stavy jako deprese, úzkost nebo zlost se častěji vyskytují v zimním období, kdy je méně slunečního světla. Jednou denně byste se proto měla vystavit jinému než umělému osvětlení, třeba krátkou procházkou venku (i když je pod mrakem). Pomohou vám i žárovky Verilux, které mají spektrum stejné jako denní světlo, nebo speciální simulátor slunečního světla HappyLite - ten uleví nejen vašim očím, ale protože svítí intenzivněji, pomůže vám i odstranit pocity deprese či únavy (žárovka Verilux, 280 Kč, simulátor HappyLite, 5860 Kč - oboje Blue Step, prodává www.biosfera.cz).

3 Spánek nade vše

Jedním z nejčastějších důvodů únavy je nedostatek spánku. Zaveďte si proto pravidelný spánkový režim a pokuste se z něj nevybočovat ani o víkendu - pokud spíte málo přes týden a snažíte se to dohnat o víkendech, jen si nabouráte přirozený rytmus a budete unavenější. To, že spíte málo, poznáte jednoduše: ráno se cítíte jako přejetá a nebýt budíku, spíte do jedenácti (tělo má totiž svůj 'vnitřní budík', takže když je organismus odpočatý, probudíte se sama).

4 Jin a jang

Pro udržení bdělosti mohou posloužit i bylinné čaje či kapky užívané tradiční čínskou medicínou. Jednou z nejdůležitějších a nejčastěji využívaných látek je sibiřský ženšen, který pomáhá organismu vyrovnat se se stresem a obnovit tělesnou rovnováhu. Obsahují jej např. Bylinné kapky Eleuterokok (Aromatica, 73 Kč). Energií vás nabije i bylinný elixír Phyto-Chi, který má navozovat harmonii elementů jin a jang (neboli dvou základních energií ovlivňujících celý vesmír). Vedle ženšenu obsahuje i čistý gel z aloe vera či lékořicový extrakt. Zlepšuje stav celého organismu, zvyšuje psychickou pohodu a zkvalitňuje spánek. Koupíte ho přes internet (např. na www.vltava.cz) za 1160 Kč.

5 Železná lady

Lidé, kteří si často stěžují na únavu, mohou trpět nedostatkem železa - pozor by si na to měli dát hlavně vegetariáni, těhotné či kojící ženy nebo ty, které mají silnou menstruaci. V tomto případě si ale sama neordinujte žádné tabletky, raději se poraďte s lékařem (předávkování železem může zvyšovat riziko srdečních onemocnění). Tělu můžete bezpečně dodat železo v potravě. Najdete ho především v červeném masu, vajíčkách, tučných rybách, ale i v některých oříšcích či listové zelenině. Také omezte konzumaci kávy a čaje při jídle. Obsahují totiž látky, které ovlivňují vstřebávání železa, proto je raději pijte tak hodinu před jídlem.

6 Cvičení jako doping

Možná venku mrzne a vám se nechce z vytopeného bytu, tím spíš do posilovny. Zkuste se ale překonat, máloco vás povzbudí tak jako pravidelné cvičení. Energii a vytrvalost si před ním můžete zvýšit Acetyl L-Carnitinem, který pomáhá tělu spálit více tuků a zároveň udržuje svalovou tkáň nepoškozenou. Navíc jako antioxidant chrání nervové buňky před poškozením volnými radikály. Vyzkoušejte například Acetyl L-Carnitin od značky Aminostar s vyšším obsahem karnitinu (prodává www.aminostar.cz, 495 Kč). Když docvičíte, dejte si koenzym Q10, přezdívaný někdy 'jiskra života'. Pomůže vám převést tuky na energii, posiluje ale i imunitní systém, takže se skvěle hodí pro zimní období.

Pokud cvičení nestíháte, alespoň se krátce projděte, ať už v přírodě nebo jen kolem domu či kanceláře. Pouhých deset minut chůze vám dodá energii přinejmenším na další dvě hodiny.

7 Okamžitá vzpruha

O tom, že je třeba hodně pít, slyšíme ze všech stran. Přesto na to dost často v nabitém dni zapomíneme… Výsledek? Oběh krve se zpomaluje a ke svalům se nedostává dostatečné množství okysličené krve, což může způsobit náhlou tělesnou únavu. Měla byste proto vypít alespoň devět sklenic denně. Organismus nejlépe hydratuje čistá voda, potřebujete-li ale zároveň rychle dodat energii, vypijte sklenici čerstvého džusu. Okamžitá dávka vitaminů vás postaví na nohy během chvíle. Zkuste si třeba do jablečného džusu rozmixovat trochu zelí a přimíchat špetku skořice. Tento koktejl má potřebnou dávku vápníku, draslíku a vitaminů B6, C a A. Pozor naopak na kávu - sice vás rychle povzbudí, dlouhodobě se po ní ale budete cítit unavenější. Každý šálek tak dorovnejte sklenicí vody.Nebo si raději dejte zelený čaj, který také obsahuje kofein, ovšem zároveň i řadu prospěšných látek (větší obsah kofeinu mají ze zelených čajů například japonské gyokuro a senča nebo čínská dračí studna).

8 Správné dýchání

Připadáte si unavená? Možná za to může způsob, jak dýcháte. Při nesprávném, tzv. povrchním dýchání (a věřte, že tak dýchá většina z nás), totiž dochází k nedostatečnému okysličování krve, což má za následek únavu a nedostatek energie. Navíc má-li tělo málo kyslíku, začne se vám zrychlovat pulz a tlak, což je ještě větší zátěž. Jakmile tedy začnete cítit, že na vás padá únava, položte si ruce na břicho a snažte se, aby se vám při nádechu zvedal hrudník i břicho. Tím se automaticky zvětší objem plic a vy mnohem lépe okysličíte tělo. Toto 'cvičení' vám pomůže, i když jste ve stresu.

9 Meditací proti stresu

Proti vyčerpání a stresu můžete bojovat i meditací. Nemusíte přitom zkoušet složitá cvičení, stačí uvolnit během dne na pár minut mysl a soustředit se na něco příjemného. Začněte klidně už ráno v posteli, do pracovního dne se tak pustíte s mnohem lepší náladou, a tím pádem i energií. Stejně tak když na vás během dne začne doléhat únava či stres, najděte si tiché místo (klidně toaletu), zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte. Nechte myšlenky odplout, po pár minutách budete o poznání uvolněnější.

10 Jóga v kanceláři

Tělu odsává energii, pokud dlouho setrváváte nehybně v jedné pozici. Jestli na vás tedy v práci za stolem padá únava, rozprouděte svou energii několika jednoduchými cviky. Postavte se čelem ke zdi na délku paží. Nyní se trochu předkloňte (asi o 45 stupňů), zvedněte ruce nad hlavu a opřete se jimi o zeď (jako byste setrvávala v jógové pozici psa). Zatlačte proti zdi a vtáhněte ramena dovnitř. Stáhněte také současně půlky. Držte po dobu šestnácti nádechů a výdechů. Poté následuje druhý cvik: narovnejte se, spojte ruce za zády, stáhněte ramena dolů, prohněte záda a vypněte hrudník. Vydržte po dobu šesti nádechů a výdechů. Oba cviky zopakujte třikrát.

11 Bavte se

Možná vám připadá, že váš den je tak nabitý, že přidat do něj ještě jednu aktivitu navíc, zhroutíte se. Pokud si ale najdete koníček, který vás bude bavit, najednou zjistíte, že stačí hodina, a vy se cítíte, jako byste byla na malé dovolené. Můžete malovat, plést nebo zpívat ve sboru, hlavní je, že když se intenzivně soustředíte na něco, co vás baví, je to podobné, jako byste meditovala. Zbavíte se stresu a každodenní problémy najednou vidíte z jiné perspektivy.

12 Květinové probuzení

Povzbuďte své smysly pomocí květin neboli Bachových květových esencí. Jde o systém osmatřiceti výtažků z květů rostlin a stromů, které mají navracet harmonii našim emocím, a tím i celému našemu bytí. Na každý příznak je přitom určena jiná esence. Proti dlouhodobé a nezvladatelné vyčerpanosti pomáhá oliva. Nechce se vám 'jen' v pondělí ráno vstávat do práce a bojujete s ranní únavou? Nejlepším pomocníkem je habr. Obvykle se užívají denně dvě kapky rozpuštěné ve vodě (berete-li esence dlouhodoběji, je dávkování nižší), samozřejmě je ale lepší poradit se s odborníkem - více informací najdete na stránkách www.bachovky.cz.

13 Narovnejte se

Hrbení způsobuje nejen to, že vypadáte ztrhaně, ono únavu i způsobuje. Když na sobě jednotlivé obratle nesedí tak, jak mají, těžiště těla se přenáší na záda a boky, a to pak způsobuje bolesti a někdy i blokády. Když stojíte, jdete nebo sedíte, vaše hlava by měla být v linii s krkem, ne vystrčená dopředu (vaše uši by měly být přímo nad rameny).

14 Elixír energie

Dodejte energii i své pleti, a to pomocí vody Energizing Beneficial Water značky Kenzoki (Kenzo, 1454 Kč), která obsahuje výtažky z bambusu a zázvoru. Nastříkejte si ji na tělo a drobnými, ale ráznými pohyby ji vmasírujte do pokožky. Tím aktivujete krevní oběh. Vaše pleť bude svěží a i vy se během chvíle budete cítit odpočatěji.

15 Oleje místo cukru

Dobíjíte se sladkostmi a čokoládou? Zkroťte svou chuť na sladké pomocí esenciálních olejů. Namíchejte tři kapky anýzového, dvě kapky citronového a čtyři kapky mátového do šálku zpola naplněného mandlovým olejem. Na čistý kapesník naneste několik kapek, přiložte si ho k nosu a zhluboka dýchejte. Nebo tyto esence nakapejte přímo do aromalampy a provoňte si jimi svůj byt. Vyzkoušet můžete esenciální oleje Salus (www.salus-mh.cz) nebo bio oleje Sanoflore, které seženete v lékárnách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsi zamilovana?

jo sem 36.3% (37)
ne, nejsem 24.5% (25)
mozna 39.2% (40)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama